BARMA – MYANMAR

09.10.2017

Den 1/14: MANDALAY:

Teakový klášter Shwenandaw; pagoda Kuthodaw; Mandalay hill

Mandalay je hlavní kulturní centrum Myanmaru. Dlouhou dobu bylo střediskem nejzručnějších řemeslníků, kteří svými výrobky zásobovali královský dvůr. Právě zde máme navštívit dílny dřevořezbářů, tkalců, kovářů a kameníků a zlatníků. Z letiště jedeme na oběd. Byli jsme připraveni, že nám skončily gurmánské zážitky, ale jídlo nebylo vůbec špatné. Je jiné, nebylo ostré, ale chutné bylo; je pravda, že už jsme měli hlad. Po obědě se jedeme nejdříve podívat na starobylý teakový klášter Shwenandaw, místo původní meditace královské rodiny. Dřevěné stavby mají člověku připomínat pomíjivost lidského života.

Od kláštera Shwenandaw přejíždíme k další zajímavé památce, k pagodě Kuthodaw s největší knihou světa vytesanou do kamenných desek se svatými buddhistickými texty. Těch mramorových bloků je kolem pagody 729. Každý z nich je hustě popsán z obou stran svatými texty. Kdyby je chtěl člověk přečíst jako knihu a četl denně 8 hodin, prý by potřeboval víc než rok. Předávám, jak jsem slyšela od místního průvodce. Každý "kamenný list" má svoji stupu (domeček). Těch jsou vidět všemi směry dlouhé řady. Výzdoba spojovacích chodeb je ornamentálně hodně zrcátková.

Cestou k vrcholu posvátného pahorku Mandalay Hill jsme viděli nekonečný řetěz buddhistických chrámů vedoucích k našemu cíli. Jízda náklaďáčky byla pěkně drsná. Zatáčky do protisměru, v jedné chvíli před námi zůstalo stát osobní auto, které se nemohlo pohnout z místa a blokovalo už tak uzoučkou silničku. Našli se všelijací pomocníci. Zapřeli kola dřevem, trochu potlačili, aby mohlo auto sjet alespoň ke krajnici. Nahoru k vrcholu přijíždělo jedno lidským nákladem obtížené auto za druhým. Těžko se dá určit, zda je tento čínský výrobek auto nebo traktor. Všechna vozidla jsou pořádně otřískaná.

Na vrchol Mandaly pevnosti vede 1729 schodů a naštěstí se nemusíme plahočit jako meditující poutníci. Vyjíždíme pohyblivými schody. Všude jsou mraky lidí, tu a tam vidíme i mnichy poutníky. Naď městem se rozprostírá opar, takže do dálky moc vidět není. V rovině vystupují desítky stup a chrámů. Západ slunce je oparový, takže se nepodařilo nafotit jedinečnost okamžiku.

Předposlední akce dnešního dne je ubytování v hotelu Queens. Dali jsme se trochu dohromady a společně šli na pivko. Ochutnáme místní rum z cukrové třtiny. Ten je zde tak levný, že mnozí neodolali. Na cestovní den jsme měli zážitků až až.